Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy, zwane inaczej mięśniami Kegla, kojarzą nam się najczęściej z problemem nietrzymania moczu u kobiet. Jednak nabycie umiejętności kontrolowanego napięcia mięśni dna miednicy, krocza i pochwy jest nie tylko istotne dla kobiet borykających się z tym schorzeniem. Stosowanie specjalnych ćwiczeń powinno też być nawykiem młodych i zdrowych kobiet, które w perspektywie ciąży, operacji w obrębie miednicy lub w ramach ogólnego programu ćwiczeń sprawnościowych, dbają o ich wzmocnienie i profilaktykę. Problemy napięcia mięśni dna miednicy dotyczy również mężczyzn, więc im również poleca się ćwiczenia.

Niewiele mówi się o tym, że mięśnie dna miednicy bezpośrednio odpowiadają za stabilizacje kręgosłupa. Gimnastyka mięśni dna miednicy znacznie więc wpływa na zmniejszenie dolegliwości kręgosłupa. Mięśnie Kegla połączone są z mięśniami pleców, brzucha i nóg, przez co w dużym stopniu wpływają na wyprostną postawę ciała. Ból pleców może więc wynikać z faktu, iż mamy słabe mięśnie stabilizujące miednicę. Z tego względu intensywna gimnastyka mięśni dna miednicy pozwala w znacznym stopniu odciążyć i ustabilizować kręgosłup, a przez to zmniejszyć jego dolegliwości.

Gimnastyka mięśni dna miednicy zalecana jest w przypadku:

  • bólów pleców (poprawa postawy ciała)
  • nietrzymania moczu
  • wypadania pęcherza moczowego oraz macicy
  • po porodzie
  • po operacjach prostaty, pęcherza moczowego oraz macicy
  • problemów w życiu seksualnym

Terminy:
zajęcia indywidualne po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

Podczas gimnastyki indywidualnej omówimy również budowę mięśni dna miednicy, pokarzemy ćwiczenia profilaktyczne oraz udzielimy wskazówek, jak chronić mięśnie dna miednicy przed przeciążeniami.